Zájezd do Polska, 22.–25. 6. 2009

Naše první zastávka byla brzo ráno ve Wadowicích, které se nacházejí nedaleko Krakova. Na první pohled je jasné, že město je známé narozením papeže Jana Pavla II. Můžeme tam najít jak sochu papeže, tak i tabule s jeho fotkami a dalšími zajímavostmi o něm. Především vás toto městečko ale pohltí svou klidnou duchovní atmosférou, na které si hodně zakládá.

Bohužel toto naladění nás brzo opustilo, jelikož naše cesta směřovala do Osvětimi, což je bývalý koncentrační tábor Auschwitz a přilehlý Birkenau. Tam si nás převzali průvodci a začali nám povídat o historii tohoto místa a o tom, co se tam dělo v době války. Je to pochmurné, smutné a depresivní místo, které nám má připomenout tu hrůzu a tím zajistit, aby se to už nikdy neopakovalo. Cítíte tam sklíčenost, utrpení, bolest. Především ve vzduchu, v každé zdi i věci, vše se ještě znásobuje každým slovem průvodce, každou myšlenkou i představou. Ten stav nejde popsat slovy, jakoby se zastavil čas a vy myslíte jen na ty lidi, co tam byli, žili, umírali.

Po dlouhé prohlídce obou částí této „hrůzy“ naše cesta pokračovala do příjemnějšího prostředí, a to do Krakova. Krakov je půvabné město s bohatou historií. Nabízí hodně míst k vidění, například Jagellonskou univerzitu s Colleegium Maius, kde můžeme vidět malý orloj nebo velice krásný hrad Wawel. Díky vstřícnosti našich profesorů jsme mohli probádat město nejdříve sami. Tím jsme přišli na lepší myšlenky a odreagovali se. Další den nás provázela městem místní paní průvodkyně, která nás upozorňovala na zajímavosti i jejich původ. Zájemci též mohli navštívit galerii. Jedním z vystavovaných obrazů v této galerii byla Dáma s hranostajem od malíře Leonarda da Vinci. Náš výlet končil návštěvou solných dolů Wieliczka, které vás ohromí svou výjimečností. Zatají se vám dech při světelném představení, upoutají vás ze soli vytesané historické osobnosti a na závěr máte možnost dát si chutný oběd v útulné restauraci, která se nachází 200 metrů pod zemí. Tento výlet nám dal možnost nejen poznat krásy a historii země našich severních sousedů, ale také lépe poznat naše profesory a spolužáky.

Alena Larionová